Kilenc év leforgása alatt harmadával csökkent a romániai sertésállomány, 3,4 millió egyedre. 2013-ban még 5,1 millió volt a hazai sertésállomány, azóta folyamatosan csökken, a jelenlegi csupán 67 százaléka a kilenc évvel korábbinak. Ez főleg az afrikai sertéspestis miatt van, bár az ágazat visszafejlődése már korábban elkezdődött. Tavaly a levágott állatok száma az állomány zsugorodásánál sokkal gyorsabban csökkent. 2022 folyamán 11,4 százalékkal kevesebb sertés került a romániai vágóhidakra, mint egy évvel korábban. Az Eurostat adatai szerint ez az egyik legnagyobb visszaesés volt az Európai Unióban. Uniós szinten 5,1 százalékkal csökkent tavaly a vágások száma. Romániánál rosszabb adatot csak Szlovákia produkált, ahol 13,8 százalékkal esett vissza a vágások száma. Magyarországon 6,9 százalékos volt a csökkenés. Miközben az állomány és a vágások száma csökkent, a hús ára látványosan emelkedett.  Az Európai Bizottság adatai szerint március 23-án 234,2 euró volt 100 kg feldolgozatlan disznóhús átlagára. Ez 31,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Nálunk kisebb mértékű, 21 és fél százalékos volt a drágulás az elmúlt 12 hónapban. A disznóhús ára Franciaországban nőtt a leginkább.