‘Hamis érveknek, hazugságoknak tartják azokat a felvetéseket, amelyekre alapozva egyesek megvétózták a román schengeni csatlakozást” – jelentette ki tegnap Nagyváradon Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter. A tárcavezető kijelentette, hogy a román schengeni csatlakozáson sokat nyerne mindkét állam és gazdaság. ‘Ezért arra szólítják fel az Európai Bizottságot, hogy minél előbb újra terjessze be az Európai Tanács elé Románia schengeni övezeti csatlakozását. És arra szólítják fel a tagállamokat, amelyek ezt korábban megakadályozták, hogy álljanak el a vétójuktól’. Szijjártó Péter a határokon átnyúló együttműködést támogató program következő hétéves ciklusának megnyitásán vett részt tegnap Nagyváradon. Az eseményen elhangzott, hogy száz százalékban rendelkezésre állnak az európai uniós források a Magyarország és Románia közötti határ menti fejlesztéseket támogató, úgynevezett Interreg programhoz. Szijjártó tájékoztatása szerint 2021 és 2027 között összesen 56 milliárd forint fordítható ilyen fejlesztésekre a kulturális örökségvédelem, a turisztika, a természetvédelem, a katasztrófavédelem, az oktatás és az egészségügyi együttműködés terén.