Romániában 112 százalékkal emelkedtek a háztartási villamosenergia-árak 2022 második felében az előző év azonos időszakához képest, ami a legmagasabb arány az EU-tagországok közül, derül ki az Eurostat összesítéséből. Az áram az EU valamennyi tagországában drágult az említett időszakban, kivéve Máltát és Hollandiát. Románia után Csehországban, Dániában, Litvániában és Lettországban regisztrálták a legnagyobb áremelkedést, míg a legalacsonyabbat Luxemburgban, Ausztriában és Németországban  valamint Lengyelországban és Bulgáriában. A gázárak mind a 27 uniós tagországban emelkedtek, nemzeti valutában a legnagyobb mértékben Csehországban, Romániában, Lettországban, Litvániában és Belgiumban. Csak két esetben volt 20% alatti a növekedés: Horvátországban és Szlovákiában. Az Eurostat szerint a háztartási villamosenergia-árak és a gázárak emelkedése sosem volt még ilyen magas EU-s szinten.