Mivel egyre gyakoribb, hogy az emberek elsősorban a karrierre összpontosítanak, a romániai lakosoknak csak mintegy a fele él házasságban, és erőteljesen növekszik azoknak a száma, aki elválnak – írta a digi24 a legutóbbi népszámlálás adatait idézve. A cenzus adatai szerint főként Bukarestben növekszik azoknak a száma, akik elválnak: itt a lakosságnak mintegy 15 százaléka bontotta már fel a házasságát. Hasonló a helyzet olyan nagyvárosokban is, mint Kolozsvár és Temesvár. Antonio Amuza szociológus a hírportálnak azt is kifejtette, hogy azért is öregszik el a társadalom, mert az emberek egyre későbben házasodnak össze és vállalnak gyerekeket. Az 1989-es fordulat utáni évben Romániában 315 ezer gyerek született, 32 évvel később pedig a születésszám annyira lecsökkent, hogy az elmúlt 134 év legalacsonyabb szintjét mutatta. 2022-ben összesen 158 ezer gyerek született Romániában.