Ez az ügy évek óta feszültséget okozott London és Brüsszel között. A mostani javaslatot még a brit törvényhozásnak is jóvá kell hagynia. Az Európai Bizottság és a brit kormány ugyanis elvi egyezséget kötött az ügyről. Az északír protokoll a brexit egyik kulcsfontosságú része volt, és lehetővé tette azt, hogy Írország és Észak-Írország között határellenőrzés nélkül folytatódjon a kereskedelem a britek kilépése után is. A megállapodást Ursula von der Leyen bizottsági elnök és Rishi Sunak miniszterelnök jelentette be Londonban. A mostani rendszerben Észak-Írország az Egyesült Királyság része, de benne maradt az uniós közös piacban is. Az Egyesült Királyságból érkező árukat ezért regisztrálni kell: ezt sokan bírálták, mert az országon belüli megkülönböztetést hoz létre. A mostani javaslatban az áll, hogy az Észak-Írországba tartó termékek kétféle módon érkezhetnek az országba: a helyi felhasználásra szánt dolgokat ellenőrzés nélkül, egy zöld sávon engednék be, az ír, illetve az uniós piacra szánt termékeket viszont regisztrálni kell majd. Rishi Sunak miniszterelnök szerint ez a megoldás mindenki számára kielégítő lesz.