18 év után először ülésezett az egyik legjelentősebb emberi jogi szervezet, a 46 országot tömörítő Európa Tanács. Az európai vezetők kétnapos reykjavíki találkozójának megnyitóján Oroszország felelősségre vonása került fókuszba. A szervezet tagja Ukrajna és Oroszország is, utóbbit azonban a háború kitörése után kizárták. Romániát Klaus Iohannis államfő képviselte, aki tegnap a csúcstalálkozó keretein belül kétoldalú megbeszéléseket folytatott Csehország, Ausztria és Szlovénia elnökével. Az Ukrajna elleni orosz háborúért felelősök elszámoltathatóságának biztosításáról, a háború során veszteséget szenvedők támogatásáról, valamint az Európa Tanács szerepének megerősítéséről állapodtak meg a tegnap befejeződött negyedik találkozójukon az ET-tagállamok vezetői, valamint dokumentumot fogadtak el a demokrácia előmozdításáról – tájékoztatott a strasbourgi székhelyű, 46 tagot számláló szervezet az Izlandon tartott csúcsértekezletről. Megállapodtak abban, hogy létrehozzák az Oroszország Ukrajna elleni háborúja által okozott károk jegyzékét. Arról is tájékoztattak, hogy tegnap Lettország átvette az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának soros elnöki tisztét Izlandtól.